Účtovník = termíny ….. a čo dovolenka?????

Či už ste zamestnancom alebo SZČO a robíte účtovníctvo, viete čo to znamená. Jeden termín splníte a už myslíte na druhý. Máte v kalendári poznačený termín s názvom DOVOLENKA? No, asi ste ho ťažko vtesnali medzi tie ostatné.

Práca účtovníka, často aj „mzdára“, ekonóma, interného daňového poradcu, niekedy sčasti aj právnika v jednej osobe, sa dá nazvať jedným výstižným pomenovaním, a to ZODPOVEDNOSŤ. Kto má s ňou problém, tak účtovníka nech radšej nerobí.

A keď máte byť zodpovední, musíte stíhať všetky termíny včas, lebo inak na Vás počká pokuta a tým sa Vašim klientom alebo zamestnávateľovi veľmi nezapáčite. V lepšom prípade ju zaplatí on a v tom horšom si ju uhradíte samy.

Termíny = stres, napätie, ktoré sa odrážajú na našom správaní.

Mení sa Vám nálada, hneváte sa, či vybuchujete od zlosti, keď Vás Vaše dieťa nepočúvne? Snažíte sa robiť niekoľko činností naraz, nedokážete sa koncentrovať, zabúdate  a ste vyčerpaní? Veď to poznáte, počas daňových priznaní si to „užijeme“ všetci.

A práve teraz je čas nabrať sily! Aj účtovníci sú len ľudia. Zoberte si VOĽNO! Ale kedy? …..termíny!

V malých a stredných obchodných spoločnostiach je zvyčajne len jeden účtovník a nemá ho kto zastúpiť. Tak isto aj účtovník SZČO.

Kalendár účtovníka je nasledovný:

1.–15. dňa v mesiaci – mzdy, mesačné výkazy do zdravotných poisťovní a do Sociálnej poisťovne

1.–10. dňa v mesiaci – štatistické výkazy

10.-25. dňa v mesiaci – účtovanie faktúr, pokladničných dokladov, skladových dokladov, interných dokladov, kontrola zostatkov hlavnej knihy atď.

25. dňa v mesiaci – DPH a Kontrolný výkaz DPH, prípadne Súhrnný výkaz DPH.

do 30. dňa v mesiaci – Mesačný prehľad … na finančnú správu.

Ak pracujete v zahraničnej spoločnosti, máte termínov od Vašich zahraničných materských spoločností ešte viac.

Počas mesiaca „kolotoč“ sa stále točí. Obchodná spoločnosť, ktorá aktívne funguje, každý deň produkuje doklady. Ak na pár dní opustíte tento kolotoč, na Vašom pracovnom stole sa to začne kopiť.

Zaučiť účtovať niekoho vo firme, kto sám má dosť práce a možno vôbec netuší, čo účtovníctvo je, tak to je na dlhé lakte. Urobte výnimku:

Teraz sa zachovajte tak trochu nezodpovedne. Veď ste zvážili všetky neodkladné veci pred dovolenkou a na množstvo dokladov na stole po dovolenke počas voľných dní jednoducho nemyslite.

Takže kedy je vhodný čas na dovolenku účtovníka?

Ak si do 10. – 15. dňa zaúčtujete všetky doklady za minulý mesiac, budete mať doklady do daňového priznania DPH, ktorý sa robí až 25. dňa zaúčtované. To znamená, že taký prvý vhodný termín na dovolenku je:

okolo 10. – 23. dňa v mesiaci                    14 dní

Druhý termín je po DPH-čke, pokým Vám dajú podklady (dochádzka, doklady o neprítomnosti …) do miezd, takže

okolo 26. – 5. dňa v mesiaci                      10-11 dní.

Aby sme to zhrnuli – zoberte si dovolenku buď v strede mesiaca alebo na prelome mesiacov.

Obr Účtovník dovolenka

Ale ak chcete “zresetovať” hlavu, postačí aj predĺžený víkend. Dám Vám typ – choďte splavovať.??

My sme boli na Hrone. Postavíte stan na jednom z táborísk, mobil necháte v aute a reset môže začať.

Vodáci sú partia, ktorá sa neponáhľa a nepotrebuje hodinky. Voda Vám určuje tempo ako rýchlo idete. Pre deti je to úžasné dobrodružstvo. Cez deň ste na rafte (pre zdatnejších na kajaku) v objatí krásnej prírody a ticha. Užijete si aj srandy kopec, hlavne keď najmenej zdatnú osobu (nemusí to byť dieťa) necháte kormidlovať:

DSCN0180

Ráno a večer hráte s deťmi bedminton alebo plážový volejbal. Pojete to, čo bufet dá, aj keď ste zástancom zdravej stravy.

Neskorý večer si zaspievate s priateľmi a  zaspíte ani neviete ako. Uspáva Vás žblnkot rieky a spev vedľajšej partie.

Po mnohých rokoch som tam videla svätojánske mušky. ?

Je Vám úplne jedno ako plynie čas a až keď prídete domov sa nestačíte čudovať, čo sa doma a vo svete za tých pár dní udialo. Namiesto teroristov v Tunisku a inde ste videli „iba“ dobre naladených Slovákov a Čechov. ?

Prajem príjemný „ reset“  a rozlúčim sa dnes s Vami aktuálnym vodáckym pozdravom  AHOJ.

Lenka Krčmárová

Vďaka mojim skúsenostiam vo vedení účtovníctva a jeho analýze pomôžem účtovníkom a majiteľom obchodných spoločností z účtovníctva porozumieť finančnej situácii vo firme bez tlmočníkov. Som autorkou eBooku"Ako jednoducho urobiť analýzu obchodnej spoločnosti za 2 dni">>. Pomocou neho sa aj Vy môžete stať expertom-analytikom firmy za pár hodín. Viac informácií o mne nájdete tu >>

Komentáre